The Ancient Paths Family Farm

Getting Back to Basics in Health and Nutrition

Posts Tagged ‘money saving tips’

Saving Money At The Grocery Store

Posted by theancientpathsfamilyfarm on May 1, 2008

Several years ago our family began scouring through our lives and our lifestyle to cut costs wherever we could. We had some tough seasons, financially speaking, and it was critical that we cut back wherever we could. I thought I’d share some of the things we’ve done that have been helpful. Maybe someone else can benefit from our experiences. Not only have we cut costs but we’ve found that we’re healthier from this process as well.

Saving Money At The Grocery Store

One of the biggest ways we have saved money at the grocery store was to stop buying pre-prepared and processed foods. While it may be “cheaper” to buy a box of something to mix together on the stove and feed your hungry family, it will not yield long term benefits. Pre-prepared foods are most often full of fillers which have no nutritional benefit. The example has often been used of snacking on potato chips or cookies vs and apple. In the early afternoon when we tend to look for a small snack, many people tend to grab a handfull of chips or cookies or something similar. What we notice is that later on, we’re hungry for another snack. The snack we had first may satisfy our taste buds but our bodies are still crying out for some sort of nourishment. An apple, for example, as a snack may not be what your taste buds are wanting but it will surely ward off those recurring snack-attacks and give your body the nutrients it’s needing. Fillers don’t benefit the the body at all and leave us as hungry, if not moreso, later on.

Not buying pre-prepared foods means that we eat all homemade meals. It may take a little longer but it’s worth it – both in the satisfaction that you get from creating a tasty meal and in the nutritional benefits your family finds. Homemade meals don’t have all of the fillers, additives and preservatives that pre-prepared foods have. Let’s use bread as our example of homemade vs store bought. Rather than a loaf of bread full high fructose corn syrup, hydrogenated oils, chemical additives and highly processed flours, your homemade breads are so much more delicious and nutritious. Again, it may take a little more time to bake the bread than it would to go buy it at the store but your family will only benefit from it. And like the other foods, a sandwich made with homemade bread is so much more satisfying and filling than one with store bought bread. You can ensure that the flours used are more nutritious and even add things like sunflower seeds, raisins, or whatever suits your fancy.

It’s much cheaper to buy all the ingredients for making bread separately, than buying them already made into bread. You can easily save $30 or $40 a month by baking your own bread.

This is especially true if you buy as many of your bread ingredients as you can, in the bulk department of a supermarket.

An entire bag of whole wheat flour (enough to make 4 to 6 loaves) could cost $4.00 or less. This is just one example of how cheap baking your own bread is.

source: Should You Bake Your Own Bread?

Change some of your meal routines. For breakfast, have oatmeal or toast with homemade bread rather than a boxed cereal. Our children used to have 3 or even 4 large bowls of cereal for breakfast and not bat an eyelash at the amount. Some boxes of cereal don’t hold much more than 5 large bowls of cereal to begin with. When we switched everyone to oatmeal or toast and jam for breakfast, the volume of food they consumed changed drastically. One bowl of oatmeal was much more filling and satisfying than 4 bowl of cereal. Not only that, but they could hold out till lunch time without being hit by a severe snack attack. Read the rest of this entry »

Posted in Good Stewardship, Health, Nutrition | Tagged: | Leave a Comment »